بنیاد علمی حریری
خانه » زندگی نامه مهندس محمدرضا حریری

مهندس محمدرضا حریری در سال ۱۳۰۶ در بابل و در خانواده ای متوسط به دنیا آمد. در مدرسه پهلوی و دبیرستان شاهپور درس خواند، سال آخر متوسطه را در دبیرستان دارالفنون تهران گذراند و از همان جا دیپلم ریاضی گرفت. سپس در رشته شیمی دانشگاه تهران به ادامه تحصیل پرداخت و با رتبه اول فارغ التحصیل گردید.

حریری با استفاده از مواد شیمیایی در کارگاهی کوچک با تولید جدید و بی سابقه صفحات پلاستوفوم و عایق ساخت کمربند شنا و ماهیگیری را آغاز کرد. به همین خاطر او را « پدر پلاستوفوم ایران » نامیده اند. بدین ترتیب او برای اولین بار صنعت پلاستوفوم را وارد چرخه تولید نمود و نام شرکت خودرا  « یونولیت » نامید.

محمدرضا حریری در راستای عقیده اش و تکلیفی که احساس می کرد دست به کارهای عام المنفعه متنوعی زد. از جمله تاسیس مرکز پاتوبیولوژی ( با همکاری دکتر یوسف آزاد) ایجاد درمانگاه تخصصی ( با همکاری گروهی از پزشکان و … )که به دلیل مواجهه با موانع و مشکلات فراوان ، ناکام ماند.

 او در سفرهای علمی به کشورهای مختلف از جمله کانادا دریافت که عدم شناخت علمی و تسلط جهل و خرافه ، عامل اصلی عقب ماندگی مردم در جهان سوم است، بدین لحاظ تصمیم گرفت ، با هزینه شخصی مرکزی علمی تاسیس کند و برای رشد علمی کودکان و نوجوانان و جوانان این دیار طرحی نو در اندازد. این بود که بنیاد علمی عام المنفعه حریری را با سرمایه ای بالغ بر میلیاردها تومان به تقویم روز و در زمینی به مساحت ۴۶۵۰ مترمربع بنا نهاد.

 وی این مرکز را در مهرماه سال ۱۳۷۸ با حضور جمعی کثیری از مردم فرهنگ دوست بابل و شخصیت های علمی و فرهنگی شهرستان افتتاح کرد. او در این مراسم اهداف خود را بر شمرد و اعلام کرد که بنیاد علمی حریری را به مردم خوب بابل اهدا می کند.

 حریری در سال ۱۳۸۷/۰۹/۱۳ در گذشت و در خاطره مردم این شهر جاودانه شد.

اکنون مجسمه زیبایی از این دانشمند خیراندیش در ضلع شرقی محوطه بنیاد علمی نصب است. به نظر می رسد مهندس حریری در حال خوشامدگویی و تحسین کسانی است که برای کسب علم وارد این مرکز می شوند.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.